GY.I.K.

Mert a házának, lakásának eleganciát ad. A fa ablakok és ajtók igazi előnyét talán említeni sem kell. A fa a természetes élettér része. A famintázat egyéniséget ad minden darabnak. A fa természetes anyag, ezért olyan esetekben, ahol az épített környezetben dominálnak a természetes anyagok, fa, kő, kerámia, vagy az épület háborítatlan természeti környezetben áll, vagy műemlék jellegű, akkor mindenképpen fa nyílászárók alkalmazása indokolt. Ezzel nemcsak barátai, ismerősei csodálatát nyeri el, hanem élvezheti a fa ajtók, fa ablakok minden előnyét.

A fa megújuló nyersanyag; az ember egyik legrégebbi építőanyaga. A fát a kitermelése után manapság már szinte teljesen felhasználják: még a kéreg, a fűrészpor és a lehulló fadarabok sem mennek veszendőbe. A többivel összehasonlítva, a fából készült ablakok gyártása során a legkisebb az energiafelhasználás (pl. a PVC-ből készülő műanyag ablakokhoz képest hatod akkora), csak jelentéktelen környezet-terhelés áll elő, és a gyártásakor szakképzett munkaerőt alkalmazunk.

Az alapanyag, a szerkezet és a minőség biztosítják a hosszú élettartamot. Semely más alapanyag nem tudja hatásosabban szemléltetni a tartósságot, mint a fa. Jó pár példa van arra, hogy a több mint 100 éves fa ablakok mind a mai napig használatban vannak, annak ellenére, hogy a maihoz képest jóval alacsonyabb technikai színvonalon készültek. A többi alapanyagnak még bizonyítania kell!

Nagyon sokan vannak, akik helytelenül az ár alapján döntik el, melyik termék kerüljön a házba. Mások a „jóbarátra” hallgatnak, akinek semmi szakmai tapasztalata nincs, de esküszik a fára, vagy épp a műanyagra. Mi Önre bízzuk a döntést, és ehhez megpróbáljuk a legtöbb információt megadni.

Természetesen igen. A díjmentes helyszíni felmérés abban az esetben kérhető, ha egy teljes családi ház nyílászáróit rendeli meg. Az előzetes árajánlat elfogadása után, amint megrendelési szándékát jelzi, szakembereink elvégzik az ingyenes helyszíni felmérést.

A felmérés jelenthet mást is, mint a leendõ ablakok méreteinek felvétele. A “felmérés” az annak a kiderítése, hogy mire lesz szüksége Önnek az új nyílászárók mindennapi használata során. Nálunk Ön az, aki számít. Mi minden részletre kiterjedõen tájékoztatjuk, és az Ön kezébe adjuk a döntést.

A felmérést akkor végezzük, amikor Ön elég időt tud rá szánni. Nem csak szakember, hanem értékesítő kolléga is részt vesz a felmérésen. Egy-egy szerkezetre több megoldást is kínálunk, és Önre bízzuk a választást. Olyan dolgokra is felhívjuk a figyelmét, ami az árajánlatban nem szerepel, de az Ön számára fontos lehet! Továbbá segítünk a megfelelő szín kiválasztásában és a megfelelő nyitásirány meghatározásában, ami ablakok esetén is nagyon fontos.

A nyílászárók beépítésekor a belső vakolásnak (falkáva kivételével) és a végleges aljzatbetonnak mindenképp készen kell lennie, a vakolatból felszabaduló építési nedvességnek el kell távoznia. Az épület nedvességtartalma max. 40 – 45% lehet, ahhoz hogy a beépített szerkezetek hibamentesen működjenek (ebben az esetben a nyílászárók nedvességtartalma 10 – 11%). Amennyiben az épületben mért nedvességtartalom ennél magasabb, a nyílászáró méretbeli változásoknak van kitéve.

Manapság a leggyakrabban lazúrfestéket használnak a fa felületek megóvására. A nyílászárók felületkezelésést még a beépítés előtt el kell végezni. A felületkezelés megkezdése előtt a gumitömítést és a vasalatokat szereljük ki. Ha erre nincs lehetőség, akkor figyeljünk, hogy a vasalat mozgó részei közé ne kerüljön festékanyag, mert az meghibásodáshoz vezet, a gumitömítés pedig megkeményedik a felületkezelő anyagtól, és nem tudja a továbbiakban a funkcióját ellátni. Elsődlegesen rovar és gombamentesítő szerrel kezeljük. Majd mindenképpen csiszoljuk meg a felületet. Ezután vigyük fel a megvásárolt felületkezelő anyag alapozó festékét, majd ennek száradása után a fedőfestéket.

A fa természetes anyag, ezért a felületén előfordulhat szín és rajzolati eltérés, ezen különbségekből adódóan valamint a fényerősségtől függően lazúrfestett termékek esetén egy terméken belül színeltérés, és a színmintához képest árnyalati eltérés lehetséges.

Az időjárási viszonyok, mint pl. a napsütés, csapadék, hőmérséklet, ill. mindezek változása fokozottan veszi igénybe a faanyag védelmét szolgáló bevonatokat. A levegő relatív páratartalmának függvényében a faanyagok zsugorodnak és dagadnak (ugyanis, a kültéri bevonatok speciális páraáteresztő-képességgel rendelkeznek). A fának ezt a mozgását a kültéri bevonatok rugalmasságuknak köszönhetően hosszú időn keresztül követni tudják, de idővel a bevonaton szabad szemmel nem érzékelhető mikro-repedések jelennek meg. A bevonati rétegek a kültéri tényezők hatására tehát elvékonyodhatnak és megrepedezhetnek, ezáltal fokozottan csökken a fából készült szerkezetek védettsége. A lazúrok ún. „öregedésével” egyre nagyobb a veszélye a gombafertőzés kialakulásának is.

A lazúrfestett kültéri fafelületek megfelelő időközönként ápolást, felújítást igényelnek. A viszonylag egyszerű felújításokkal hosszú távon lehet a szerkezetek eredeti szépségét és tartósságát megőrizni. A lazúros felületeket évente legalább egy alkalommal felületápoló szerrel áttörölve szükséges felfrissíteni. Ezzel ugyanis regenerálhatjuk a felületkezelő anyag külső rétegét. Így lényegesen növelhetjük annak élettartamát. Amennyiben több év elteltével a felületkezelésen már szemmel érzékelhető hajszálrepedések jelennek meg, a lazúrrendszer felújítását kell elvégezni. (Erről bővebben a kezelési és karbantartási útmutatóban tájékozódhat.)

Az ablakon megjelenő pára a helyiség magas páratartalmára utaló jelenség. A korszerű fa ablakok hibátlan záródása valamint a tökéletesen szigetelt falak okozzák a problémát. Tudatos, intenzív szellőztetéssel (napi 3-4 alkalommal, 3-5 percig az ablakot teljesen kinyitni), vagy légbevezető felszerelésével megoldható a gond. Akár páramentesítő készülék használatával is csökkenthető/szabályozható a páratartalom.

További hasznos tanácsok a páralecsapódás megelőzéséhez:

  • Ha lehetséges, tartsa a lakás levegőjének hőmérsékletét 21 C°-on.
  • Ne engedje, hogy a levegő páratartalma 40% fölé emelkedjen.
  • Főzéskor és zuhanyzáskor tartsa zárva az ajtókat és azt követően gondoskodjon a megfelelő légcseréről.
  • Ha lehetséges, ne a lakásban teregesse ki a ruhákat száradni.