sch facebook 2024

KEZELÉS-KARBANTARTÁS

sch insta 2024

KEZELÉS

Bejárati ajtóink többsége kilincs működtetésű többpontos biztonsági zárral ellátottak.
Ahhoz, hogy ajtónkat bezárjuk, első lépésben csukott állapotban a kilincset felfelé mozdítsuk el (ilyenkor a 4 retesz a helyére záródik), majd fordítsuk el a kulcsot, mellyel a zárnyelvet rögzítjük.
AUTOMATIC többpontos biztonsági zár esetén az ajtó becsukásakor a reteszek automatikusan bezárnak, csupán a kulcs elfordítása szükséges a záráshoz.

Ablakaink működtetésekor a kilincs mindig határozott pozícióban, vagy vízszintesen (nyitva állapot) vagy függőleges felfelé álló (bukó állapot) vagy ún. ¾-es állásban (résszellőztető állapot) legyen. Zárt állapothoz a kilincset függőlegesen lefelé álló helyzetbe kell helyezni. A helytelen zárást, nyitást elkerülendő, a kilincs mozgatását mindig az ablak csukott állapotában végezzük! A kétszárnyú ablakok nem kilincses ablakszárnya, a szárny oldalán található rejtett fogantyúval nyitható.

Beltéri ajtóink többsége normál kulcsos bevéső zárral ellátott. A zárást, a kulcs egyszeri vagy kétszeri elforgatásával tehetjük meg.
Egypontos biztonsági zárral ellátott termékeink, szintén a kulcs egyszeri vagy kétszeri elforgatásával zárhatjuk.
Wc zárral ellátott termékeink csak belülről zárhatóak, a retesz elforgatásával.

KARBANTARTÁS

TISZTÍTÁS

A fa és az üveg felületek tisztítását kéz meleg vízzel, a háztartásban előforduló bármely nem szemcsés, semleges kémhatású tisztítószerrel végezhetjük úgy, hogy a vasalatok mozgórészeibe víz ne kerüljön! A hagyományos ablaküveg tisztítószerek alkalmazása megengedett. Ne használjunk dörzsölő szereket és eszközöket (kés, penge, dörzsi szivacs), mert azok megsérthetik, karcolhatják az üveg és a fa felületét. Évente legalább egyszer érdemes átvizsgálni az üveg mentén lévő vízzáró tömítést (szilikont) is, ugyanis ha az elvált akár a fától, akár az üvegtől, a szerkezetbe víz kerülhet, ami a nyílászáró károsodását okozhatja.

FA FELÜLETEK

A lazúrokkal kezelt kültéri fafelületek megfelelő időközönként ápolást, felújítást igényelnek.
A viszonylag egyszerű felújításokkal hosszú távon lehet a szerkezetek eredeti szépségét és tartósságát megőrizni. Az időjárási viszonyok, mint pl. a napsütés, csapadék, hőmérséklet ill. mindezek változása fokozottan veszi igénybe a faanyag védelmét szolgáló bevonatokat. A levegő relatív páratartalmának függvényében a faanyagok zsugorodnak és dagadnak (ugyanis, a kültéri bevonatok speciális páraáteresztő-képességgel rendelkeznek). A fának ezt a mozgását a kültéri bevonatok rugalmasságuknak köszönhetően hosszú időn keresztül követni tudják, de idővel a bevonaton szabad szemmel nem érzékelhető mikro repedések jelennek meg. A bevonati rétegek a kültéri tényezők hatására tehát elvékonyodhatnak és megrepedezhetnek, ezáltal fokozottan csökken a fából készült szerkezetek védettsége. A lazúrok ún. „öregedésével” egyre nagyobb a veszélye a gombafertőzés kialakulásának is.

Ha a felületkezelés házilagosan történt, évente szemrevételezéssel vizsgáljuk át a külső felületeket, nem sérült-e valahol a festékréteg. Időjárásnak kitett oldalakon háromévente érdemes a felületkezelést felújítani, ha nagyon rongálódott át kell festeni.
Ha a felületkezelés gyári, a beépítést követően évente legalább egy alkalommal a termékek ápolását kell elvégezni, melyhez a Milesi XGC 35 jelölésű felületápoló szert javasoljuk. Ezzel ugyanis regenerálhatjuk a felületkezelő anyag külső rétegét. Így lényegesen növelhetjük annak élettartamát. A kezelés nem igényel különös szaktudást; a nyílászárókat a kezelés előtt a fentiek szerint tisztítsuk meg. A tiszta és száraz felületre törlőkendővel hordjuk fel az ápoló anyagot.
Amennyiben több év elteltével a felületkezelésen szemmel érzékelhető hajszálrepedések jelennek meg, a lazúrrendszer felújítását kell elvégezni. A felújítás előtt a felületet tisztítsuk meg, majd 220-240-es csiszolópapírral vagy 120-150-es szemcseszámú csiszolószivaccsal esetleg finom (Fine) fokozatú filces csiszolóanyaggal (scotch bright, vlies-zel) a felületeket alaposan csiszoljuk át (csak a fedő réteget). A keletkező csiszolatport tiszta ronggyal vagy ecsettel távolítsuk el. A megtisztított felületre legalább két rétegben 100 ml/m2 mennyiségben ecsettel hordjuk fel a felújító lazúrt (Milesi XGC 33).

Mechanikai sérülés esetén a javítást haladéktalanul el kell végezni!

VASALATOK

Az ablakok és ajtók pántjai állíthatók, a gondos gyártás és szakszerű beépítés ellenére is szükséges időnként a finombeállítást elvégezni rajtuk. A vasalatok (pántok, zárfogadók, zárszerkezetek) évente egyszeri tisztítást, a rárakódott por és egyéb szennyeződések eltávolítását, majd olajozást igényelnek. Az olajozással megőrizzük a könnyű működést, növeljük a tartósságot. Olajozáshoz műszerolaj, vagy WD-40 kontakt spray használatát javasoljuk.

GUMITÖMÍTÉS

A gumitömítések felületét tisztítsuk meg a fentiek szerint, majd kenjük be paraffinolajjal, esetleg szilikonos kendővel töröljük át, hogy a rugalmasságát a teljes élettartamig megőrizze.

VÍZVETŐ SÍN

A vízvető sín csatornájában lerakódott szennyeződéseket rendszeresen el kell távolítani, hogy a kifolyónyílások ne tömődjenek el! Ezt megoldhatjuk egyszerűen, hogy a felgyülemlett port kiporszívózzuk, vagy a vízvető sínt lecsavarozva, azt kivehetjük az ablakból, majd a fentiek szerint langyos vízzel megtisztítjuk. Mindenképpen helyezzük vissza, hogy a funkcióját továbbra is ellássa.