KEZELÉS-KARBANTARTÁS

KEZELÉSI ÚTMUTATÓ

Bejárati ajtóink többsége kilincsműködtetésű többpontos biztonsági zárral ellátott, ahhoz, hogy ajtónkat bezárjuk, első lépésben csukott állapotban a kilincset felfelé mozdítsuk el (ilyenkor az 4 retesz a helyére záródik), majd fordítsuk el a kulcsot, mellyel a zárnyelvet rögzítjük.

Kulcsműködtetésű (Mabisz zár) többpontos biztonsági zárral ellátott ajtónkat egyszerűen a kulcs kétszeri elforgatásával zárjuk.

Ablakaink működtetésekor a kilincs mindig határozott állásban vagy vízszintes (nyílóállapot) vagy függőleges felfelé álló (bukó állapot) helyzetben legyen. Zárt állapothoz a kilincset függőlegesen lefelé álló helyzetbe kell helyezni. A helytelen zárást, nyitást elkerülendő, a kilincs mozgatását mindig az ablak csukott állapotában végezzük! A kétszárnyú ablakok nem kilincses ablakszárnya, a szárny oldalán található rejtett fogantyúval nyitható.

Beltéri ajtóink

 

 

KARBANTARTÁSI ÚTMUTATÓ

Tisztítás:

A fa és az üveg felületek tisztítását kéz meleg vízzel, a háztartásban előforduló bármely nem szemcsés, semleges kémhatású tisztítószerrel végezhetjük úgy, hogy a vasalatok mozgórészeibe víz ne kerüljön!

Fa felületek karbantartása:

Ha a felületkezelés házilagosan történt, évente szemrevételezéssel vizsgáljuk át a külső felületeket, nem sérült-e valahol a festékréteg. Időjárásnak kitett oldalakon háromévente érdemes a felületkezelést felújítani, ha nagyon rongálódott át kell festeni.

Ha a felületkezelés gyári, a beépítést követően évente felületápoló szerrel (Milesi XGC 35) kezeljük. Ezzel ugyanis regenerálhatjuk a felületkezelő anyag külső rétegét. Így lényegesen növelhetjük annak élettartamát. A kezelés nem igényel különös szaktudást; a nyílászárókat a kezelés előtt a fentiek szerint tisztítsuk meg. A tiszta és száraz felületre törlőkendővel hordjuk fel az ápoló anyagot.

Amennyiben több év elteltével a felületkezelésen szemmel érzékelhető hajszálrepedések jelennek meg, a lazúrrendszer felújítását kell elvégezni. A felújítás előtt a felületet tisztítsuk meg, majd 120-150-es szemcseszámú csiszolószivaccsal a felületeket alaposan csiszoljuk át (csak a fedő réteget). A keletkező csiszolatport tiszta ronggyal vagy ecsettel távolítsuk el. A megtisztított felületre legalább két rétegben 100 ml/m2 mennyiségben ecsettel hordjuk fel a felújító lazúrt (Milesi XGC 33).

Az üvegfelületek karbantartása:

A hagyományos ablaküveg tisztítószerek alkalmazása megengedett. Ne használjunk dörzsölő szereket és eszközöket (kés, penge, dörzsi szivacs), mert azok megsérthetik, karcolhatják az üveg felületét.

Évente legalább egyszer érdemes átvizsgálni az üveg mentén lévő vízzáró tömítést (“sziloplaszt” csíkot) is, ugyanis ha az elvált akár a fától, akár az üvegtől, a szerkezetbe víz kerülhet, ami a nyílászáró károsodását okozhatja.

A vasalatok karbantartása:

Az ablakok és ajtók pántjai állíthatóak, a gondos gyártás és szakszerű beépítés ellenére is szükséges időnként a finombeállítást elvégezni rajtuk. A vasalatok (pántok, zárfogadók, zárszerkezetek) évente egyszeri tisztítást, a rárakódott por és egyéb szennyeződések eltávolítását, majd olajozást igényelnek.

Az olajozással megőrizzük a könnyű működést, növeljük a tartósságot. Olajozáshoz műszerolaj, vagy WD-40 kontakt spray használatát javasoljuk.

A gumitömítések karbantartása:

A gumitömítések felületét tisztítsuk meg a fentiek szerint, majd kenjük be paraffinolajjal, esetleg szilikonos kendővel töröljük át, hogy a rugalmasságát a teljes élettartamig megőrizze.

A vízvető sín karbantartása:

A vízvető sín csatornájában lerakódott szennyeződéseket rendszeresen el kell távolítani, hogy a kifolyónyílások ne tömődjenek el! Ezt megoldhatjuk egyszerűen, hogy a felgyülemlett port kiporszívózzuk, vagy a vízvető sínt lecsavarozva, azt kivehetjük az ablakból, majd a fentiek szerint langyos vízzel megtisztítjuk. Mindenképpen helyezzük vissza, hogy a funkcióját továbbra is ellássa.