Fa, mint a belsőépítészet fontos alapja

Belsőépítészet és az otthonunk

Álljon meg egy pillanatra otthonának szívében! Lehet, hogy Önnek az a konyha, a hálószoba vagy az is lehet, hogy a nappali. Esetleg a fürdőszoba?

Amikor megállt, nézzen körbe és számolja meg, hogy mi az, ami fából készült. Bármelyik helyiségben van, biztosan talál jó néhány olyan tárgyat, ami fából készült. Ablakok, ajtók, az asztal, a székek, vizes helyiség bútorai.

Már a leendő házunk, lakásunk tervezése során tudjuk, hogy rengeteg bútor, használati cikk fog ebből az alapanyagból bekerülni otthonunkba, a fa nyílászárókon kívül is.

Miért pont a fa? Az egyedi belső tér kiemelkedő eleme

Mert a fa időtálló, karakteres érzete segít a díszítésben, széles színválasztékot és felületkezelési módszert kínál. Az élő fa része természetes környezetünknek, holtában pedig épített világunk fontos alapanyaga. Az egyik legkézenfekvőbb anyag.
Amikor más otthonában teszünk látogatást, jó érzést kelt bennünk a fa látványa, ami a vendéglátónk környezetének alkotórésze. A fa meghatározó és csodálatos alapanyag a lakberendezésben.
Nyilvánvaló, hogy már a ház, lakás tervezésekor felmerül az, hogy hogyan szeretnénk a környezet kialakítását a fával megoldani. Ebben az esetben feltétlenül kérjük szakember segítségét.

Kell egy jó asztalos! Vagy inkább belsőépítész legyen?

Nagy jelentősége van annak, hogy a számunkra legjobb asztalost találjuk meg, hiszen vele együtt gondolkozva álmodjuk meg egyedi belső tereinket, amit ő aztán el is készíthet. Ötleteket adhat fa nyílászáróinkra vonatkozóan, valamint a bútorok praktikus kialakításában, tervezésében is segítségünkre lehet. Hallgassuk meg ötleteit, mert minden szava kincset érhet, tapasztalatának köszönhetően több hasznos tudnivalót elárulhat nekünk.

A belsőépítész az, aki legyártani ugyan nem tudja az adott bútort, de neki van a legjobb bútorasztalosa. És ahogyan átlátja a teret, a színeket, a formákat, az megfizethetetlen. Ne féljünk lakberendezési tanácsot kérni tőle, mert hosszú távon megéri, hogy hajlékunkban minden helyiség teljes összhangban tölti be funkcióját, s élhető otthonunk a kényelmünket szolgálja.

Csak a nyílászárók legyenek fából?

Természetesen nem. Bár az tény, hogy egy fa beltéri ajtó, egy fa ablak, domináns egy adott térben, és talán azt érezzük, hogy egyéb kiegészítők nélkül is elegendő, szemben mondjuk a betonnal, kővel vagy egyéb anyaggal.
A bejárati ajtó is készülhet fából, ez önmagában határozza meg a látogatóra gyakorolt azonnali hatást.
Egy csodálatos színű, üvegbetéttel ellátott magas minőségű beltéri ajtó legalább olyan fontos szerepet játszik az összképben, mint egy jól megválasztott, hangsúlyos fa tárgy vagy egy étkezőasztal.

A nyers, valamint a nyersnek ható fa természetes érzetet ad. Ahelyett, hogy ipari hatást keltene, úgy tűnik, mintha behoznánk a természetet a nappaliba. A sok fa szerepeltetése a lakásban otthonosságot sugall, hiszen ez az anyag fizikailag is melegséget áraszt, ellenben a kővel vagy a betonnal.
Ha esetleg amiatt aggódik, hogy a sok fa anyag az otthonában talán nem illeszkedik az ön stílusához, akkor érdemes lehet először egy fa alapanyagú domináns bútort választani, így megállapíthatja, hogy milyen érzést kelt, hogy illene-e a fa az otthona stílusába, találkozik-e az elképzeléseivel. Ha tud azonosulni vele, akkor nyert ügye van. Ellenkező esetben még idejében kiderült, hogy a fa nem az ön anyaga, így komolyabb kiadások nélkül lehet változtatni.

Fa az enteriőrben

Többféle fa is megjelenhet otthonunkban. Lehet borovi fenyő, vörösfenyő, lucfenyő éppúgy, mint tölgy vagy kőris. Gondoljunk csak bele, hogy decemberben mennyire élvezzük a karácsonyfa látványát és illatát. Ezek értékét és kopásállóságát növeli az, ha felületük speciális eljárással pácolásra került. A többrétegű pác színe biztosítja a tér további hangulatát, továbbá élettartamát.
Egy világos színpalettával, fehér vagy pasztell színekkel lefestett, jól elhelyezett növényekkel, friss, modern, természetes képet érhetünk el a belső térben.
Inspiráció lehet az, ha teszünk egy kirándulást a közeli erdőben. Az ott megjelenő színek, formák és ezzel együtt a hangulat, nagy szerepet játszhat abban, hogy milyen tárgyakat helyezzünk el a különböző szobákban.

Azonban nem csak a bútorok lehetnek fából, hanem például a szerkezeti elemek: látszógerendák, tetőszerkezetek, lépcsők, korlátok. A tervezési szakaszban az építész tervező jóváhagyásával dönthetünk arról, hogy ezeket a természetes anyagokból készült látszó elemeket elfedjük vagy kihangsúlyozzuk. Így például a lépcsőfokok anyagáról, illetve burkolatukról is ekkor születik döntés. Mérlegeljük a használat volumenét, a célunkat, hogy milyen hangulatot szeretnénk teremteni otthonunkban, és persze, a rendelkezésre álló anyagi eszközöket.

Nem csak otthon, a munkahelyen is

A belsőépítészet nem csak lakásunkban, és a házunkban jelenik meg. Az irodák, intézmények szobái, aulái temérdek lehetőségeket rejtenek. Itt is felhasználhatóak a fa nyílászárók, melyek illeszkednek az adott cég arculatához. Egy hatalmas méretű, jelentőségteljes fa bejárati ajtó megadja a kellő tekintélyt. Persze, lehetne műanyag is, de a fa, annak csodálatos erezete, mintája, bárkit lenyűgöz és esztétikai szempontból sem utolsó ha ilyen bejárattal találkozunk. Készülnek fekete vagy akár barna felületkezeléssel is ezek a nyílászárók, hiszen a felületet bármilyen színnel kezelhetjük. Ilyenkor figyeljünk arra, hogy az adott ajtó stílusához illeszkedjen a többi nyílászáró.

Azokban a szobákban, ahol előnyt jelent a beáramló fény, mondjuk a folyosón, kérhetünk üveggel ellátott beltéri ajtót is. Mivel már vannak olyan üvegek, amelyek a fényt átengedik ugyan, azonban átlátni nem lehet rajtuk – legfeljebb annyi érzékelhető, hogy a helyiségben van valaki – , így már a fürdőszoba esetén sem jelenthet akadályt a használata. Ilyen pl. a fehér szatén savmart üveg.
A fa beltéri ajtókon különösen jól mutat egy vékony csík üvegből, melyben csincsilla üveg mosolyog. Ettől a kis csavartól kellemes enteriőr alakítható ki. Készülhet a külső bejárati ajtó is üveggel, tehát ezen a felületen is megjelenhet ez az áttetsző anyag.

Akár hagyományos, akár modern belsőépítészeti hangulatot akarunk elérni otthonunkban, bátran nyúljunk a fához, kombináljuk üveggel, egyéb anyagokkal, hogy látványos, meleg, barátságos enteriőrt tudjunk kialakítani.