A fa nyílászárók hő- és hangszigetelő képessége

Talán Ön is azok közé tartozik, akik többtagú családként, viszonylag kis lakásban megtapasztalták a nyílászárók hő- és hangszigetelésének fontosságát.

Családtagjaink igényei merőben eltérőek, ami néhány esetben kényelmetlenséggel járhat.

Gyermekeink egyike talán a zenét bömböltetve tudja levezetni a nap során felgyülemlett feszültséget, esetleg másik gyermekünk visítva nevetős telefonbeszélgetéseket bonyolít, amelyek fokozzák az épp kialakuló migrénünket.
Hogyan lehet mégis kellemes az együttélés?

Vagy ott van például a sok házaspár által ismert “a fagyos és a túlfűtött” jelenség, amikor a felek igényei eltérnek a számukra komfortos hőmérséklet tekintetében.
Mit lehet tenni a családi béke fenntartása érdekében?

A fizika és a hőszigetelés

Fontos a nyílászáró hőátbocsájtási tényezője, az a bizonyos U. Körbejárva a témát, arra jutottam, hogy utánanézek azoknak az U betűknek.
Az ablakok esetében többféle U érték jelöléssel találkozhatunk. Külön jelölést kap a tok, az üveg és a teljes szerkezet.
Laikus vásárló számára talán a teljes szerkezetre vonatkozó érték árul el a legtöbbet.

Ez az „Uw” érték (teljes ablak hőátbocsátási tényezője), amelynek lényege, hogy annál jobban szigetel az ablak, minél kisebb ez a szám, azaz annál kevesebb a hőveszteség.
A hőátbocsátási tényező (más néven a nyílászárók „U értéke”) azt mutatja meg, hogy egy egységnyi (1 m2) felületen mennyi energia (Watt) távozik a zárt térből egységnyi idő (1 mp) alatt, 1Kelvin fokos külső hőmérséklet-különbségnél. Így lesz a mértékegysége W/m2 K.
További U értékek is jelölésre kerülnek a különböző ablakokon. Lássuk!

Az „Uf” az ablaktok hőátadási együtthatója, amit méréssel tudunk meghatározni. Jelölése az angol „frame” (azaz keret) szóból adódik.

Az „Ug” az ablak üvegezési hőátadási együtthatója. Jelölése az angol „glazing” (azaz üvegezés) szóból származik, tehát az értéke az ablak üvegfelületére vonatkozik. Ez az érték az üvegtáblák egymástól való távolságától, az üvegtáblák számától, és az üvegtáblák közti rést megtöltő gáz típusától függ.

Jelenleg a standard fából készült profilok 68 mm vastagok, de sok gyártó szállít 78-88-90-92 mm vastag profilokat is. Ezek a keretanyagok jóval alacsonyabb hőátbocsátási tényezővel rendelkeznek a korábbiakhoz képest, így akár passzív-ház kategóriájú (Uw≤0,8 W/m²K˚) képességet is elérhetjük.

Távtartó és a hőhíd

Egy nyílászáró leggyengébb része a hőszigetelés szempontjából a távtartó. Ma már erre is van megoldás, ez a meleg-peremes távtartó technológia. Ez nem képez hőhidat, ezáltal a páralecsapódás is elkerülhető.
Ez a meleg-peremes rész általában műanyagból készül, mert az nem viszi át a hőt egyik üvegről a másikra, a penészedés is elkerülhető, arról nem is beszélve, hogy az Ug érték is csökken, ami a hőszigetelés növelését jelenti.

Az általunk („T-78” Clímatrend és „T-90” Clímatrend Extra profiloknál) használt Swisspacer svájci meleg peremes távtartó tökéletes energiatakarékos ablakokhoz, ajtókhoz.
A Swisspacer meleg peremes távtartó felel a szigetelő üvegtáblák közti távolságért. Az üvegek éleinél tökéletes hőszigetelést képez, hogy télen ne szökjön ki a meleg, nyáron pedig ne jusson be a beltérbe.

A Swisspacer rendszerrel felszerelt ablakok hosszú távon hozzájárulnak az energiatakarékossághoz. A párazáró és gázzáró fóliának köszönhetően az üvegtáblák közti gáztöltet az ablakok teljes élettartama során megmarad.

Hangszigetelési alapok röviden – avagy álljunk nyerésre a zajjal szemben

Mindannyian tudjuk, hogy a hőszigetelésen túl, a hangszigetelés is létfontosságú tulajdonsága és paramétere a beépítendő ablaknak, ajtónak, zajos világunkban egy hangszigetelt ablak aranyat ér.

A kiváló hangszigetelés három nélkülözhetetlen tényezőtől függ: szakszerű beépítés, tökéletes légzárás és megfelelő üvegezés.

A hanghatás gátlásáért a nyílászáróknál 65%-ban az üveg a felelős. Speciális hang- és hőszigetelő üveggel is elérhető a jó hangszigetelő hatás, ám ez önmagában nem elég, mert a maradék 35 %-ot, (ami az ajtókat, ablakokat jelenti) is meg kell oldani, hiszen anélkül nem sokat ér a törekvésünk.

Az egyik eldöntendő kérdés az üveg szerkezeti felépítése, a másik a kitöltő gáz (általában argon) megfelelő megválasztása.

A hangszigetelés mértékét Rw-vel vagy R-el jelöljük, és a mértékegysége a dB. Minél nagyobb az Rw értéke, annál jobb a hangszigetelő tulajdonság.

hangszigeteles

A nyílászárók készülhetnek kétrétegű és háromrétegű üvegezéssel. Igazán ne gondoljanak bonyolult dologra, ez csupán annyit tesz, – ahogy a nevük is mutatja- hogy a kétrétegű üvegezés esetén két, a háromrétegű üvegezés esetén három üveglapból tevődik össze az üvegszerkezet.

Mind a hő- mind a hangszigetelési tulajdonságukat növelik az üveglapok közötti légrések és az abba töltött gáz, valamint az illesztésekhez használt ragasztóanyag is.

Egy átlagos kétrétegű üveg hanggátlása 32 dB (4-16-4-es kétrétegű üveggel és a légrések ezen távolságával). Ez a tulajdonság egy hanggátló fóliával 42 dB feletti hanggátlást is elérhet, ami már remekül kiszűri az egészségre ártalmas zajokat és a szükséges fényt is beengedi.

Nem szeretnék ablakot cserélni, de zajos az utca, hideg a szoba

Manapság már az utólagos hang- és hőszigetelést is megoldják a szakemberek, bár az tény, hogy jobb egy építkezés során előre gondolkodni és egy felújítás alkalmával is rászánni pénzünket a nyílászárók cseréjére.

Mégis, vannak olyan megoldások, amelyek jelentősen javíthatnak a kialakult problémán és csökkenthetik a szomszédból átszűrődő zajokat, akár az ajtóról akár az ablakról beszélünk.

Automata küszöb

A beltéri ajtó alatt behúzó por, huzat, hangok, hívatlan rovarok ellen remek megoldást nyújt az automata küszöb. Érdemes már a tervezés során gondolni annak szükségességére, így gondoskodhatunk róla a megrendelés során.

Ez az eszköz tulajdonképpen az ajtó aljába bemart légzáró szigetelő eszköz, amely lefelé csúszik ki az ajtó lapjából, amikor az ajtót becsukjuk, így elzárva az ajtó alatti rést.
Így az átlagos beltéri ajtóból egy sokkal komfortosabb ajtót kaptunk, ami jobb hang- és hőszigetelési paramétereket mutat. Alapvetően ez a küszöb láthatlan.

Mindazon túl, hogy jobbak a szigetelési tényezői, az sem utolsó szempont, hogy a kellemetlen szagok terjedésének is útját állja, így például a konyhaajtó is kiegészíthető vele, mondanom sem kell, hogy mennyire hasznos a WC ajtónál.
Remek választás lehet garázs és lakótér közötti elhelyezésre, mert kint tartja a huzatot, ami az ajtó alatt szökne be.

Összességében elmondható, hogy nagyon fontos a jó légzárási, vízzárási, hőszigetelési tényezők meghatározása, ezért ismeretlen eredetű nyílászárókat soha ne válasszunk, mert a gyenge minőségű ablakokkal, ajtókkal, csak gondunk lehet az évek alatt.

Ha már a kezdet kezdetén odafigyelünk arra, hogy magas minőségű, jó hang- és hőszigetlésű ablakokat választunk, sok fejfájástól kímélhetjük meg magunkat, s a karbantartási szabályok betartásával hosszútávon hálásak lehetünk nyílászáróinkért.

Fontos, hogy olyan céget keressünk, ahol a szakértelem egyértelműen megmutatkozik és bízzuk rá magunkat!