A fa, mint a nyílászárók természetes alapanyaga

fa ajto schumacher

A nyílászárók (bejárati-, beltéri ajtók, ablakok) napjainkban jellemzően három alapanyagból készülhetnek: fa, műanyag, valamint alumínium.
Az egyetlen természetes alapanyag ezek közül a fa.

A fa nyílászárók esetén mind a megjelenés, mind a mintázat, az erezet olyan egyediséget kölcsönöz, ami egyedülállóvá tehet egy előszobát, egy nappalit vagy egy szobát.

Ha ezeket az ajtókat, ablakokat még pácoljuk, festjük is, olyannyira belesimulhatnak a környezetünkbe, mintha mindig is ott lettek volna.

Milyen fafajták közül választhatunk?

Nézzük meg sorban, milyen fafajták közül választhatunk leggyakrabban, ha a fa mellett tesszük le a voksunkat.
A borovi fenyő gyantásabb, ezért tartós, valamint alakját jobban megtartja. Ez a fajta a legelterjedtebb, ebből készítik a legtöbb nyílászárót.

Következő lehetőségünk a lucfenyő, amely kevésbé gyantás, cserébe homogénebb a színe. Ez azt jelenti, hogy egy adott elemen belül nincs akkora színváltás, mint borovi társánál. További előnye, hogy a felületkezelő anyag sokkal tovább fejti ki hatását a lucfenyőn.

Az előző kettőnél magasabb árkategóriában mozog a vörösfenyő. Nem véletlenül, hiszen általában a legszebb erezettel rendelkezik és mind közül a legtartósabb. Viszonylag könnyen megmunkálható tulajdonsága miatt is közkedvelt.

fenyofa

Az ablakgyártásban további ismeretes fafaj a meranti (red meranti) fajta. Tartóssága felületkezelő, konzerváló szerekkel jól fokozható. Könnyen megmunkálható a különböző famegmunkálási eszközökkel és nagyon jól ragasztható.

A tölgyfát a belsőépítészetben is használják, mert egy nagyon jól megmunkálható keményfáról van szó. Tartós faipari fa, ezért széles körben felhasználják a nyílászárók készítésén túl, többek között hordó gyártására, amelyben brandy-t, whiskey-t tárolnak, különleges illatot és ízvilágot ad az italnak ugyanúgy, ahogyan a húsoknak a füstölés.
Nem mehetünk el szó nélkül a tölgyfa különleges, gyönyörű erezetének említése mellett sem.

A különböző fafajták típusain kívül, fontosak azok egyéb fizikai tulajdonságai is.

A faanyag nedvessége és sűrűsége

A fafajoknál az egyik legfontosabb, hogy megvizsgáljuk az időjárással szembeni ellenállóképességüket.
Itt az a mérvadó, hogy mennyi az időegység alatt felvett víz mennyisége. Ha ezt vizsgáljuk, akkor elmondhatjuk, hogy a keményfa (pl: tölgy, meranti) kerül ki győztesen, hiszen az tartósabb, mint a fenyő.
Azonban emellett az ár is fontos tényező lehet a választásban, ami a fenyő felé billenti a mérleg nyelvét.

Minél idősebb a fa, annál alkalmasabb ablakgyártásra használni, mivel az évek során csökken a nedvszívó képességük.
Sokunk számára fontos kérdés lehet, hogy honnan származik az alapanyag, melyből a választott termék készül.
Cégünkben orosz fenyőt használunk fel, melynek előnye a sűrű szálszerkezet.

faanyag nedvesseg

A fa sűrűsége is jelentős tulajdonsággal bír, hiszen a stabilitást határozza meg. A kevéssé stabil fa jobban hajlamos a deformitásra, valamint a hőszigetelési értékeket sem tudja megtartani.

A fa nyílászáró sűrűségén, és nedvszívó képességén túl a rugalmasság, hajlékonyság szintén lényeges tulajdonság. A külső erők okozta igénybevétel hatására alakváltozás megy végbe, de ha ez a külső erő megszűnik, akkor a test, -esetünkben a fa- visszanyerheti eredeti formáját.

Egy adott anyag annál rugalmasabb minél nagyobb deformációt képes úgy elviselni, hogy nem lesz maradandó alakváltozása. A fa ideiglenesen elveszítheti rugalmasságát akkor, ha nagy nedvességtartalom és magas hőmérséklet éri, hajlíthatóvá válik, majd új formájában visszanyerheti merevségét.
Vajon, ezek a fizikai tulajdonságok hogyan segítik a nyílászárók előállítását?

A fa ajtók és ablakok gyártásáról röviden

Cégünk egyedi fa ablakainak gyártásáról olvashat a műszaki leírásunkban, ahol választ kaphat a felmerülő kérdéseire.
Valamennyi nyílászáró elkészíthető számtalan típusú fafajtából, ám a fent említettek a leggyakoribbak.

fatorzsek