Beltéri Ajtó Beépítése

Fontos kérdés ez nekem?

Fontos! Gondoljon egy pillanatra bele, hogy egy adott napján, hányszor nyit és zár ajtókat, ablakokat, beltéri ajtót, bejárati ajtót, ablakot, kültéri nyílászárókat.

Reggel ébredés után a fürdőszobába, munkába induláskor a házból kisétálva, a munkahelyen ahogy belép, gyerek öltözőjében edzéskor, rokonlátogatáskor mások otthonában…. Ugye?
Észre sem vesszük, mert nap mint nap velünk van ez az automatikus mozdulat.

Mindennapunk része, ezért fontos, hogy a beltéri ajtók beépítése megfelelő legyen mind esztétikai, mind praktikussági szempontból.
Legyen az akár műanyag, akár fa beltéri vagy bejárati ajtó, ablak, festett vagy natúr kivitel minden esetben jó ha szakember segítségét kérjük.

Hogyan cseréljük a beltéri ajtókat?

Vegyük sorra, hogy melyek azok a lépések, amik szükségesek ahhoz, hogy új ajtója élvezetessé tegye mindennapjait.
Kezdjük az alapoknál!

Tájékozódjunk!

Ahhoz, hogy eldöntsük, mi is kell nekünk, célszerű elsétálni bemutató termünk egyikébe. Mind Budapest, mind Nemesnádudvar olyan üzletet kínál, ahol szívesen segítenek Önnek.

Családi házba, társasházba vagy panellakásba keres beltéri ajtót? Új építésű az otthona, esetleg még folyik az építkezés, vagy lecserélné lakásában az ajtókat, ablakokat?
Mindegy, hogy mi a kérdésre a válasz, nálunk megtalálja az Önnek megfelelő beltéri ajtók, bejárati ajtók, valamint ablakok széles tárházát.

Személyes találkozás alkalmával már olyan kérdések is felmerülhetnek, amire mi magunk nem is gondoltunk. Egy jól irányzott kérdés, együtt gondolkodás munkatársainkkal, elindíthat bennünk egy érzést, egy gondolatot, amivel lehet, hogy azonnal meghozzuk a legjobb döntésünket a nyílászáróinkról, azok színéről, formájáról, üveges mintájáról.

Mérjünk!

A padló burkolását, a festést, és az elkészült gépészeti munkákat követően jöhet a mérés. Mérni lehet burkolás előtt is, de a legjobb burkolás után, hiszen a járólapnak, parkettának is van egy adott vastagsága, amit figyelembe kell venni, ellenkező esetben sok hibalehetőség merül fel.

A mérnökök is jól tudják, hogy egy mérés nem mérés, ezért alaposan végezze el azt!
Ez az utólag szerelhető beltéri ajtók beépítésénél is igaz. Ahhoz, hogy a megfelelő beltéri ajtót gyártsa le a cég, legalább három helyen végezzük el a mérést. A nyílásban felül, alul, és középen is!

Természetesen, ha nem tudjuk vagy nem szeretnénk ezt magunk végezni, kérjük szakember segítségét, akik az ország egész területén rendelkezésre állnak. Vegye fel velünk a kapcsolatot és kollégáink elvégzik a felmérést.

Inspirálódjunk!

Ha már a felmérést is elvégeztük, keressük meg azt a stílust, ami tetszik nekünk. Gondoljuk át a beltéri ajtó színét, mintázatát, és ha szeretnénk, akkor üvegét is.

Fontos szempont lehet, hogy passzoljanak a meglévő ajtók és ablakok stílusához.
Ha adott egy ajtó, melynek barna a színe, akkor célszerű a beépítésre szánt nyílászárót is hasonló színűre választani.
Előfordulhat azonban, hogy éppen a kontrasztot szeretnénk erősíteni, ezért ehhez eltérő stílust választunk.
Ma már csak a képzelet szab határt igényeinknek.

Határozzuk meg, hogy az ajtó balos vagy jobbos lesz-e? Ezt az ajtó nyitásirányának hívjuk. Balos ajtó esetében az ajtó pántjai, az ajtó bal oldalán vannak, jobbos ajtó esetében pedig a jobb oldalán.
A kiindulási pont pedig az a helyiség, ahová az ajtó nyílik.

Ne felejtsük el, azonkívül, hogy az ajtó mutatós és jó ránézni, az is elengedhetetlen, hogy hő- és hangszigetelés szempontjából kielégítő legyen. Ennek szem előtt tartása az ablakok választása esetében is alapkövetelmény.
A hőszigetelésnek akkor van kiemelt jelentősége, ha fűtetlen és fűtött teret választ el a beltérben (pl: garázs-előtér; vagy kamra-konyha között). Ebben az esetben fontos, hogy küszöb is kerüljön beszerelésre, hiszen ez zárja le a légrést az ajtólap és a padlószint között. Lehet ez keményfa vagy automata küszöb.

Jó a falnyílás?

Falkáva. Furcsa szó, de sok mindent meghatároz.
A falkáva, – vagy falfül – az, amihez az ajtó tokját rögzítjük a beltéri ajtó beépítése során.

Egy már meglévő lakás vagy ház felújítása során a cserélni kívánt ajtó esetében ahhoz, hogy az új beltéri ajtót beépíthessük, először is el kell távolítani a korábbi ajtót, tokkal együtt.
Ügyelni kell arra, hogy a falfestés ne sérüljön és a falkáva se csorbuljon, mert az kilátszódhat az új ajtó tokja mellett. Nem szép látvány, higgyék el!

A falkáva minősége az új építésű ingatlanok esetében is kulcskérdés, hiszen könnyen ott maradhat egy lyuk, egy rés, (a tok és a fal között) amit bizony ki kell javítani, el kell tüntetni, ezért legyünk körültekintőek és legyen szépen eldolgozva. A nyílások méretét úgy kell kialakítani – legyen az új vagy bontott nyílás – , hogy a magassági méretek azonosak legyenek. Ellenkező esetben, ha két egymás mellett lévő ajtó nyílásának magassága különböző, akkor a nyílásba kerülő ajtók magassága is eltérő lesz, ez pedig igencsak zavaró esztétikai hibát eredményezhet. Ezért érdemes a hozzáértő kőműves alkalmazása.

Az új beltéri ajtó

Miután kiválasztottuk álmaink ajtóját, s kivettük a régi ajtót, jöhet az új ajtó beépítés. Amikor kibontjuk a csomagolásból, vizsgáljuk meg, nincs-e rajta hiba. Annál bosszantóbb nincs, mikor azt látjuk a beépítés után, hogy esztétikai probléma látható az ajtó lapján.

A fa ajtónál a tok összeszerelésével nem kell vesződni, mivel az már össze van szerelve. A CPL és dekorfóliás ajtóknál tokot óvatosan szereljük össze és rögzítsük egymáshoz.

Ezután állítsuk fel és helyezzük be az ajtónyílásba. Ezt követően falapocskákat (ékek) illesszünk be a falrés és a tok széle közé úgy, hogy ékelés után a tok függőben és vízszintben stimmeljen.

A vízmérték használata folyamatos legyen, hogy a párhuzamos élek szépen fussanak.

A fa ajtónál a pántok már a lapban és a tokban vannak, így kerülnek szállításra. Összeszerelendő tok beépítése során a megfelelő szerszámmal rögzítsük a pántokat is, mielőtt az ajtó lapját helyeznénk el.

A kis falapocskák szerepe, most jön elő igazán, mert helyén tartják a tokot addig, míg poliuretán habbal kifújjuk. A purhab az ajtó tokja és a fal rése közötti távolságot tölti ki.

Nagyon lényeges, hogy addig, amíg megköt, távtartókat helyezzünk el három helyen, arányosan elosztva. Fent, lent és középen. A száradás, megkötés után, el kell távolítani a távtartókat. Az esetleges kilógó purhabot vágjuk le.

Az ajtó lapja következik. Állítsuk az ajtó tokjához és emeljük rá a pántokra. Majd szerelje fel a kilincseket. A szakszerű beépítés hosszútávra biztosítja azt, hogy ajtónk a lakás dísze lesz.

A fa ajtók egységes hőmérsékleten, maximum 40-60 % páratartalmú helyiségben építhetők be. Ennél szárazabb vagy nedvesebb levegő esetén a nyílászáró méretbeli változásoknak van kitéve.

Toalett zár, ezüst kilincs?

Sokan csupán legyintenek rá.
Pedig meghatározza mind a beltéri, kültéri bejárati ajtót, mind az ablakok kinézetét. Arany színű legyen, ezüst, kerek vagy négyzet alakú rozetta, esetleg wc zárat szeretnénk?
Szeretjük ha nem kattan, csak csendben és tűpontossággal zár.

Vizes helyiségekbe, mosdóba, fürdőszobába, mellékhelyiségbe kérhetünk még a felméréskor toalett zárat. Aminek nagy előnye, hogy belülről egy gomb elfordításával zárható az ajtó.
Az ajtólap felhelyezése után kerülhet sor a kilincs felszerelésére.

És végül, de nem utolsó sorban kerül sor a finomhangolásra! Ekkor állítjuk be a beépített ajtónkat, hogy rendben záródik-e, megfelelően illeszkedik-e mindenütt.

Ha mindezzel megvagyunk, már nyugodtan járhatunk ki és be az új beltéri ajtónkon, hiszen otthonunk éke!

Ne feledjük, hogy egy minőségi beltéri ajtó választása tartós, életre szóló megoldást jelenthet, megkímélve bennünket a felesleges idegeskedéstől, hiszen nem kell 5 évente az ajtócserén és az ezzel járó tennivalókon rágódnunk.