Mi a beltéri ajtó

A beltéri ajtó valósággal „öltözteti” a lakást: meghatározza az Ön otthonának hangulatát. De ha a főbb szempontokkal tisztában van, akkor igazi öröm lesz válogatni a kínálatból.

Mi a beltéri ajtó kiválasztásának kulcsa – a szakértő szemszögéből

A stílus kiválasztása meghatározza az otthona belső terének hangulatát. Mindenekelőtt ügyeljen arra, hogy a szoba méretarányához illeszkedjen a stílus. Egy kis térben egy díszesebb ajtó zsúfoltnak fog tűnni. Nagyobb összefüggésben nézve a titok a következetesség, vagyis az, hogy legyen egyfajta „áramlás” az összekötő terek között, illetve a lakáson belül, harmóniába rendezve egymással a különféle helyiségeket.

A következő kérdéseket érdemes tisztázni a beltéri ajtó vásárlása előtt:

  • Melyik szobához, helyiséghez vásároljuk?
  • Milyen stílusú az otthona egészében véve?
  • Milyen magas a mennyezet?
  • Milyen anyagú a padlóburkolat?

Miből készül a beltéri ajtó?

Az ajtó anyagának nemcsak az otthon esztétikájához kell illeszkednie, hanem az ajtó stílusának is nagyban meghatározó tényezője lehet. Általában véve tömörfa, MDF, üveg vagy üreges belsejű ajtók közül választhat.

Egy ízléses, üvegezett ajtó kitűnően illik pl. a kamrához vagy a nappalihoz, míg a tömör kivitelű ajtók gyönyörűek a hálószobákhoz és a fürdőszobákhoz is.

A beltéri ajtó keretezése – az ajtólap jellege szerint

Akárcsak egy festmény esetében, fontos az is, hogy miként keretezzük a műalkotást. Ha a beltéri ajtó díszesebb, izgalmasabb formavilágú, akkor egy egyszerűbb keretezéssel még jobban kiemelkedik. Ha kevésbé bonyolult ajtókialakításról van szó, akkor egy részletgazdagabb díszléc különlegessé teheti.

Ha kicsit vaskosabb a díszléc, azzal még jobban kiemelkedik az ajtólap színe és textúrája – amennyiben viszonylag egyszerűek –, ugyanakkor tekintélyesebb megjelenést is kap pusztán a keretezéstől.

Mi a beltéri ajtó tökéletes színe?

Válasszon olyan ajtószínt, amely a helyiség stílusához illik. Ha semleges árnyalatot választ, azzal biztosra megy akkor is, ha a szoba időközben átalakuláson megy keresztül.

Lehet azonban merészebb is, és választhatja a gombhoz a kabátot, hiszen az ajtó sítlusa is lehet a kiindulópontja a lakás stílusának meghatározásához. 

Vajon minden beltéri ajtó azonos típusú kell, hogy legyen a házban?

Ha Ön az áramvonalas és zökkenőmentesen sima megjelenést, diszkrétebb hangulatot kedveli, akkor feltétlenül.

Tovább fokozhatjuk a harmóniát, ha a falak és az ajtók színét összhangba hozzuk.

Azonban a beltéri ajtó választásakor helye lehet a kísérletezésnek, ha ön vállalkozó szelleműbb, így kerülhet például a gyerekszobára a többitől eltérő, vidámságot hangsúlyozó ajtó, vagy ha a lakás valamilyen helyiségét vagy részét ki szeretné emelni vizuálisan is. 

A beltéri ajtó és a padló társítása

A fa általában meleg hangulatot áraszt, és a sötétebb árnyalatú fapadló különösen lágy és otthonos hangulatot kölcsönöz a szobának. Ehhez jól passzolhat a világosabb fából készült szegély az ajtó és az ablakok körül, ha az ajtó árnyalata illeszkedik a szegélyhez.

De elképzelhető olyan beltéri ajtó is, amelynek árnyalata a sötét padló és a világos szegély színei között van, mintegy középen.

A beltéri ajtó mint a lakás dísze – a megfelelő színben

A lakberendezés pszichológiájának felhasználásával könnyedén kényelmesebbé teheti otthonát. A színek, az elrendezés és a szövetek textúrái javíthatják a hangulatát, és pozitív érzéseket kelthetnek mind Önben és családjában, mind a vendégeiben.

Ezen belül a barna semlegesnek számít, de összeköt a földdel, a természettel, mert az elmében a fával, az organikus anyagokkal és a stabilitással társul. Túlzott használata esetén azonban a monokróm felületek tompíthatják az érzékeit, elálmosíthatják.

A fehér a tisztaságot, jóságot és az ártatlanságot jelképezi, de túlzott használata a steril környezet képzetével társul, például orvosi asszociációkkal. A fehér lehet elegáns, és kinyitja a teret, ha mértékkel, ugyanakkor színpompás kiegészítő hangsúlyokkal alkalmazzuk.

A kék a bizalmat, a nyitottságot és a kiegyensúlyozottságot is jelképezi. A nappalik egyik legnépszerűbb színe a világoskék, amely nyugtató hatású, míg a sötétebb kékeket inkább kerülni szokták, mivel azok a szomorúság érzését kelthetik.

Összességében a lényeg persze csakis az, hogy az Ön számára milyen hangulatot sugall a beltéri ajtó vagy a falak színe, hogy az otthonában valóban királyi kényelemben érezhesse magát!